Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Astronomický workshop v MZM, 25. 11. 2010

Účastníci: třída Septima + základní členové astrotýmu

Čtvrtek 25. listopadu 2010 se stal pro několik studentů  našeho gymnázia skvělým dnem. Jistě byste rádi věděli proč? Je to prosté. Toho dne třída septima a pár studentů ze tříd G-3 a oktávy strávili jeden velice přínosný den v Brně. Nebylo to snad pro pár hodin nákupů na Vaňkovce, nýbrž díky výukovému programu v Moravském zemském muzeu. Zde se z důvodu rekonstrukce hvězdárny a planetária v Brně konal astronomický workshop. Určitě si říkáte, co se studenti téměř maturitních tříd mohou dozvědět nového o takovém tématu, tisíckrát probíraném v hodinách fyziky. Opak je pravdou.

 

                         

 

Hned v deset hodin ráno, po příjezdu do Brna, nás čekalo překvapení v podobně sympatického mluvčího, ne o moc staršího než samotní studenti, který nám formou powerpointové prezentace přiblížil, jak vesmír a vše v něm vlastně funguje. Pro nás posluchače to byla možnost si ověřit, co jsme si ze školy zapamatovali. Dalším bodem  programu bylo krátké video, které pojednávalo o zániku dinosaurů. Dále jsme se věnovali astrofotografii. To jistě zaujalo hlavně kluky z astrotýmu, kteří se pravidelně účastní pozorování oblohy. Dozvěděli jsme se něco málo o fungování digitálního fotoaparátu, stejně tak jako o CCD čipech, úpravě fotek, komprimaci či práci s kontrastem při fotografování. Zaujaly nás také informace o dnešních programech, které slouží k úpravě fotografií v počítači, jako třeba Gimp nebo Adobe Photoshop apod. Poslední částí skvělého dopoledne byla krátká debata o horninách, které mohou dopadnout na Zem.

 

                     

 

Celý výlet hodnotím jako velmi poučný a zároveň děkuji panu profesoru Ivo Rohlenovi, který nám celou akci umožnil. Díky patří i naší profesorce třídní, paní Lii Zvoníčkové, která nás po celý den doprovázela.

25. 11. 2010

Tereza Pavelková


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno