Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Oskar podruhé a sluneční filtry

Datum pozorování: 29.12.2009
Pozorovací stanoviště: GJP Slavičín
Podmínky: jasno
Astrotechnika: Refraktor ED 80/600 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, objektivové filtry z Baader Astro Solar folie, okuláry SKY LE 20 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 10 mm 1.25"
Účastníci: Ivo Rohlena, Ondřej Illek, Jan Nepovím, Michaela Hubíková, Tereza Pavelková, Matěj Pavelka, Michal Kužela; Jiří Rohlena, Libuše Pavelková, Alois Kužela, Ludmila Kuželová a další

Dne 29. 12. jsme s panem profesorem uskutečnili pozorování Slunce s naším 80 mm EDčkem, na které jsem vyrobil spolu se svým spolužákem Lukášem Zvonkem sluneční filtry. Nejprve tedy o filtrech: dělali jsme je za pomoci návodu, který byl přiložen k fólii, ale myslím si, že bude k nalezení na každém dobrém astronomickém fóru. K výrobě jsem použil karton, lepidlo na papír a astro baader folii. Nejprve doporučuji udělat si jakýsi "prototyp" a ujasnit si postup a vše si ověřit, nebot' fólie není z nejlevnějších. Výsledky pak můžete vidět v sekci vybavení -> filtry -> sluneční.

 

              

 

            

 

Nyní k pozorování. Počasí bylo jasné, mrazivé, takže jsme se po chvíli rozhodli, že zkusíme udělat pár fotek. A musím říct, že jsme byli spokojeni. :) Díky družici SOHO (http://sohowww.nascom.nasa.gov/) jsme věděli, že na Slunci mají být viditelné minimálně 2 skvrny. Při samotném pozorování někteří pozorovatelé viděli skvrny 3, jiní s nadšením hlásili, že rozlišují až 5 slunečních skvrn. Skvrny se nám dokonce podařilo vyfotit. Výsledky můžete vidět pod článkem. :) Fotografie vlevo je náš snímek, fotografii vpravo jsme na astrofóru získali od Romana Vaňúra z Nitry, který fotografoval Slunce v přibližně stejném čase. Jeho fotografie je složena z 50ti snímků.

 

                                                   autor: Roman Vaňúr

 

 

Je to zvláštní pocit dívat se dalekohledem na Sluníčko, je v tom cosi magického, až budeme Slunce opět pozorovat, zveme vás, abyste se šli podívat s námi. V žádném případě se však při pozorování Slunce nepokoušejte dívat do okuláru jakéhokoli dalekohledu bez ochranného filtru! Mohli byste si nevratně poškodit zrak.

 

 

29. 12. 2009

Ondřej Illek


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno