Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Poprvé s novým dalekohledem

Pozorovací stanoviště: Modelářské letiště ve Slavičíně
Podmínky: jasno, ale při obzoru mlha
Astrotechnika: Dobson Sky-Watcher 254/1200 mm, Refraktor ED 80/600 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, okuláry WO SWAN 33 mm 2", SKY UWA 13 mm 2", SKY UWA 8 mm 2", okuláry SKY LE 5 mm 1.25", SKY LE 20 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 10 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 25 mm 1.25"
Účastníci: Ivo Rohlena, Barbora Saňáková, Daniel Saňák, Ondra Illek, Lukáš Zvonek, Jan Bezděk, Mikuláš Múdry, Lukáš Jurča

Na poslední pozorování jsme přišli s bratrem a se třemi spolužáky ze třídy septima na pozorovací stanoviště a uvítala nás všudypřítomná mlha. Nový dalekohled, který jsme měli zkoušet, byl už připraven. Snažili jsme se dívat na oblohu, ale byla špatná viditelnost. Podařilo se nám zahlédnout Jupiter a poznávali jsme známá souhvězdí. Poté jsme chtěli najít např. hvězdokupu Plejády (Kuřátka), která měla být nízko při obzoru, ale marně.

 

                                                                                                            Barbora Saňáková

 

                                            

 

Každé pozorování přináší těžce nabyté zkušenosti, jde jen o to, jak se k nim budeme stavět: buď budeme plakat, jak se nám práce nedaří a žadonit o pomoc z vnější, nebo budeme trpěliví a krůček po krůčku se budeme s nabytými zkušenostmi zlepšovat. Na poslední pozorování přišla řada trpělivých lidí, kterým tímto velice děkuji! Pravda, moc toho ale neviděli. V souladu s meteorologickými předpovědmi bylo "jasno". Obloha byla ale místy snad až do 30° v elevaci prostě "žlutá"; když jsme zdvihli hlavu k zenitu, bezpečně jsme sice poznávali souhvězdí, která už známe, ale nedařilo se nám v nich najít zajímavé objekty (hvězdokupy, mlhoviny), které jsme si předsevzali nalézt. Byli jsme jak oslepeni. Sám jsem několikrát mžoulal ve svetru své brýle: "Jaj, co se to děje? Vždyť hvězdy přece jasně vidím, ale stejně je vidím jaksi špatně: obraz je podivně rozostřený, jako kdyby mi někdo čočky v brýlích vyměnil a dal mi jiné, o pár dioptrií slabší." Vše bylo způsobeno mlžným oparem, kterého by si běžný laik pravděpodobně ani nevšiml, ale právě jeho vznášející se kapičky znásobily světelné znečištění z osvětlení našeho města, které za jiných podmínek zas až tolik neruší. Při odvozu astrotechniky jsem na cestách viděl těsně při zemi válející se chuchvalce mlhy...

Snad to bude příště zase lepší, aspoň jsme konečně odzkoušeli 2. žákovský dalekohled (Dobson 254/1200 mm), i když jeho kvality jsme v daných meteorologických podmínkách příliš neprověřili.

                                                                                                                     Ivo Rohlena

 

22. 09. 2009

Kateřina Jiráková


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno