Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Pozitivní Pulčiny

Pozorovací stanoviště: Pulčiny
Podmínky: jasno, průměrný seeing
Astrotechnika: Schmidt-Cassegrain 203/2032 mm na paralaktické montáži CG-5 Advanced, okuláry WO SWAN 33 mm 2", SKY UWA 13 mm 2", SKY UWA 8 mm 2", Refraktor ED 80/600 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, okuláry SKY LE 5 mm 1.25", SKY LE 20 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 10 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 25 mm 1.25"
Účastníci: Ivo Rohlena, Ondřej Illek, Libor Hlavica, Miroslav Baran

V pondělí 24. 8. jsme se rozhodli udělat první společné pozorování na Pulčinách. Počasí bylo opět teméř bezchybné a jelikož jsme tam spali, mohli jsme si dovolit delší pozorování :-). Musím říct, že jsme se s hlavním dalekohledem už poměrně sžili a veškeré úkony nám trvají minimálně o polovinu kratší dobu. Mezi další dobré zprávy patří také přesné zaměření Polárky v polárním hledáčku - je totiž výrazně rychlejší a zabere nám nejvýš 20 min. A protože byla opravdu jasná noc, tak jsme mohli pozorovat např. Jupiter, Mars (který nás sice zklamal svou velikostí v dalekohledu, ale přesto ta nádherná oranžová tečka v okuláru měla něco do sebe), hvězdy Altair, Mizar, Deneb, Vega, ... atd. Také jsme zjistili, že naše orientace na obloze je čím dál lepší (např. najít Polárku, nebo Vegu, nebo např. souhvězdí Herkula už není žadný problém a zabere pár desítek sekund), a to musím upozornit, že s námi ještě nebyla Katka Jiráková, která je v této disciplíně z našeho týmu jednoznačně nejlepší!

 

                                                              

 

A nejlepší na konec - dalekohled nám konečně desítky minut udrží požadovaný objekt v zorném poli okuláru! Pomohlo k tomu určitě zpřesnění metody zaměření Polárky. Bohužel se nám nepodařilo přesné najíždění dalekohledu na objekty (metoda Two Star Align) - dalekohled vždycky trefí tak akorát světovou stranu, ale chce to čas, který bohužel pořád nějak není. I tak to byl skvělý večer, který nás jen povzbudil a postrčil dál! :-)

 

24. 08. 2009

Ondřej Illek


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno