Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Tančící planety aneb ranní ptáče více uvidí

Pozorovací stanoviště: Modelářské letiště Slavičín
Podmínky: polojasno, teplo, větrno, špatný seeing
Astrotechnika: Schmidt-Cassegrain 203/2032 mm na paralaktické montáži CG-5 Advanced, okuláry WO SWAN 33 mm 2", SKY UWA 13 mm 2", SKY UWA 8 mm 2", Refraktor ED 80/600 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, okuláry SKY LE 5 mm 1.25", SKY LE 20 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 10 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 25 mm 1.25" a tělo DSRL Canon EOS 450D připojené k dalekohledu pomocí T-adaptéru a T-kroužku, Barlowova čočka
Účastníci: Ivo Rohlena, Katka Jiráková, Martin Holec, Jan Bezděk, Lukáš Jurča

Čtvrteční pozorování bylo zcela netradiční. Pan učitel mě ve 3:00 vytáhl z postele esemeskou: „Zkusíme to!!" a ve 4:00 jsme byli už na modelářském letišti. Všechny přípravy na pozorování se děly v obrovském chvatu - planety Venuše, Merkur a Saturn měly začít vycházet krátce před úsvitem. Na pomoc s astrotechnikou nám asi po hodině přišli kluci ze septimy: Martin, Lukáš a Honza. Naštěstí se nám podařilo vše včas přichystat a s napětím jsme očekávali onen kýžený moment, kdy se při východním obzoru objeví Venuše a po ní Merkur se Saturnem. Naši touhu vidět nějakou planetu dočasně uspokojila planeta Mars na jihovýchodě poblíž souhvězdí Blíženců. Ale pouze dočasně.:-) Když se na blednoucí obloze konečně ukázaly naoranžovělá Jitřenka a Merkur se Saturnem, namířili jsme na ně dychtivě oba dalekohledy.

 

            Merkur     

 

Naše úsilí bylo odměněno nevšední podívanou: Merkur i Saturn byly tak blízko u sebe, že se nám vešly do zorného pole dalekohledu. Fotky, co nafotili kluci, najdete ve fotogalerii. Mají ale spíš jen dokumentační hodnotu, seeing byl díky sílící oblačnosti a rannímu oparu špatný. Všichni jsme měli obrovskou radost hlavně z Merkuru, ten se totiž na noční obloze jen tak nevidí. Dokonce se nám podařilo vyfotit srpek Merkuru, byť neostrý. Největší radost měl pan učitel Rohlena, ten byl skoro ve stavu euforie. :-)

Tanec planet je jev vyskytující se na letošní říjnové ranní obloze zhruba od 3. do 18. října. V tomto období jsou na ranní obloze vedle Marsu snadno pozorovatelné další tři "spolutančící" planety Venuše, Merkur a Saturn. Více informací najdete na http://www.astro.cz/clanek/3983.

08. 10. 2009

Kateřina Jiráková


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno