Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Za neustálého bučení krav

Pozorovací stanoviště: Modelářské letiště Slavičín
Podmínky: polojasno až oblačno
Astrotechnika: Schmidt-Cassegrain 203/2032 mm na paralaktické montáži CG-5 Advanced, okuláry WO SWAN 33 mm 2", SKY UWA 13 mm 2", SKY UWA 8 mm 2", Refraktor ED 80/600 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, okuláry SKY LE 5 mm 1.25", SKY LE 20 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 10 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 25 mm 1.25" a tělo DSRL Canon EOS 450D připojené k dalekohledu pomocí T-adaptéru a T-kroužku
Účastníci: Ivo Rohlena, Katka Jiráková, Ondra Illek, Lukáš Zvonek, Bronislava Saňáková, Veronika Hůlová, Lukáš Soukup

Na čtvrtek 10. září svolal pan učitel první poprázdninové pozorování. Mnoho lidí slibovalo, že se tohoto pozorování URČITĚ zúčastní, na poslední chvíli se z nich sice hodně omluvilo, přesto ale byla účast poměrně dobrá. Počasí zprvu vypadalo docela slibně, takže jsme měli hezký výhled. I seeing byl dobrý. Díky tomu jsme mohli pozorovat Jupiterovy pásy i s 5 mm okulárem, aniž by se obraz třásl.

 

                       Ondra a Lukáš                  Katka                  Veronika

 

Až okolo 22:00 nám mračna začala pomalu, ale jistě zakrývat oblohu. Mezitím jsme stihli vyfotit Měsíc, jež právě dorůstal. Naše výtvory najdete ve fotogalerii v sekci Měsíc. Podařilo se nám vyřešit problém se špatným ostřením foťáku u ED 80/600 mm. Šlo jen o to, dát T-adaptér do správné vzdálenosti od tubusu dalekohledu (u hlavního dalekohledu se T-adaptér zasunuje až "nadoraz"). Vyvstala ale jiná nesnáz. Vyskytla se už tradičně opět u polárního hledáčku hlavního dalekohledu. Při hledání Polárky bylo zjištěno, že se montáží pomocí elevačních stavěcích šroubů obtížně pohybuje (druhý den jsme při denním světle viděli, že se na stativu ohnul kovový výčnělek, do kterého se montáž zasunuje - pravděpodobně následek pádu stativu při posledním pozorování na Pulčinách, kdy se s ním při odnášení Ondra ve tmě dotkl elektrického ohradníku. Ovšem ta největší záhada nás teprve čekala. Při pozorování hvězd Mizar a Alcor v souhvězdí Velkého vozu, jsme si všimli, že Mizar má těsně vedle sebe ještě jednu hvězdu. To nás zmátlo, jelikož program Stellarium nic takového neukazuje. Tudíž vyvstaly pochybnosti, zdali jsme opravdu našli ty správné hvězdy. Buď je chyba v nás, nebo ve Stellariu. To určí až hlubší pátrání na internetu. Pozorování jsme skončili před půlnocí, kdy se nebe úplně zatáhlo.

 

                                                       

10. 09. 2009

Kateřina Jiráková


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno