Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Měření světelného znečištění

Datum pozorování: 22. 3. 2011
Pozorovací stanoviště: Modelářské letiště Slavičín
Podmínky: Jasno, teplota klesala až k 0 °C
Astrotechnika: Refraktor ED 80/600 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, Dobson Sky-Watcher 254/1200 mm, okuláry WO SWAN 33 mm 2", SKY UWA 13 mm 2", SKY UWA 8 mm 2", okuláry SKY LE 5 mm 1.25", SKY LE 20 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 10 mm 1.25", SKY SUPER PLÖSSL 25 mm 1.25", mlhovinový filtr Astronomik Profi-UHC 2", triedry Vixen Optics Atrek 8x50 DCF a Sky-Watcher 7x50
Účastníci: Ivo Rohlena, Kateřina Jiráková, Kamila Nováková, Lukáš Jurča, Lucie Čechová, Anetta Horská, Eva Hrabinová, Lucie Vincourová, Aneta Borová, Kateřina Borová, Lucie Hubíková, Veronika Sommerová, Václav Miklas, Aneta Parýzková, Petra Lysáková, Jakub Diatel

Naše středeční pozorování jsme zahájili pozorováním Merkuru. Podle Stellaria měla být zrovna pozorovatelná jeho ubývající fáze (Merkur má podobné fáze jako Měsíc), nicméně my jsme ji neviděli. Zřejmě nebyl dost vytemperovaný dalekohled. Po západu Merkuru za obzor jsme se tradičně věnovali orientaci na aktuální obloze.

 

                        

 

Asi hodinu po západu Slunce nastal ten pravý čas na měření světelného znečištění nad Slavičínem. Měření se provádí tak, že si pozorovatel vezme několik map souhvězdí Lva, které nalezne na adrese: http://www.hvezdarna.cz/globeatnight/globe_at_night_2011.pdf a porovnává je se součastným stavem oblohy. Takovéto měření je samozřejmě do jisté míry subjektivní a závisí na momentálním počasí. My jsme viditelnost odhadli nejdříve na 4. magnitudu, tzn. vidět bylo pouze 10 základních hvězd ze souhvězdí. Proč tak málo? Souhvězdí se v té době nacházelo přímo nad Slavičínem, který ho osvětloval. Okolo 21:30, kdy se Lev přesunul na jihovýchod, hvězd přibylo a odhadli jsme hodnotu viditelnosti na magnitudu 5.

                  

                         

 

Na měření znečištění není nic složitého a může ho provádět kdokoli. Není potřeba ani dalekohled, jen mapky a stačí sledovat pouhým okem. Výsledky měření se pak odesílají vyplněním formuláře na adrese: http://www.globeatnight.org/webapp/. Měření se doporučuje provádět do 4. dubna.

 

Mapky viditelnosti do 4 magnitud (vlevo) a do 5 magnitud (vpravo):

 

                                    

 

Zdroje:

[1] Na večerní obloze pozorujte Merkur

[2] Globe at Night 2011 - jarní pozorovací kampaň

[3] http://www.globeatnight.org

 

22. 03. 2011

Kateřina Jiráková


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno