Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Pozorovací deník


05. 11. 2023

Aurora borealis

Datum pozorování: 5. 11. 2023
Pozorovací stanoviště: Biskupice
Podmínky: Proměnlivá oblačnost, v maximu úkazu skoro jasno, bezvětří
Astrotechnika: Canon 550Dm s objektivem IRIX 21 mm f/1,4 Dragonfly na stativu Hama
Účastníci: Martin Hroš

Nestává se často, aby mnohaletý sen se stal skutečností. Už na studiích v Brně jsme se spolužákem, který byl na Erasmu ve Finsku a který polární záři viděl, při minulém maximu sluneční činnosti vyhlíželi erupci, po které bychom polární záři viděli z ČR.

 

                          

 

Roky plynuly, studijní léta skončila, ale diskuse, tentokrát s jinými kamarády, se opakovala. Dokonce byl v plánu výlet na Island, ale Covidová omezení nám plán zhatila.

Když nastal nárůst sluneční činnosti v aktuálním cyklu, začali jsme vesmírné počasí sledovat. Bohužel nám několikrát zvýšená geomagnetická aktivita v podobě polární záře, viditelné z naší kotliny, unikla. Buď oblak plazmatu dorazil k Zemi až pozdě ráno, nebo bylo zataženo (jako např. v dubnu tohoto roku). Tehdy mi celý večer pípala aplikace Aurora. A ta pokud „varuje", tak není dobré jít spát... Zjistil jsem ráno podle fotek na internetu...

A pak nastal 3. listopad 2023. Vcelku rutinní hláška aplikace Spaceweather o slabší erupci kategorie „M"... A pak další... Po několika planých nadějích mě to nechalo naprosto klidným. Ale v sobotu 4. 11. ráno jsem dostal vnuknutí si situaci prověřit. Bez pochyby za tím bylo poměrně dlouhé období klidu na Slunci. A hle! Předpověď bouře G1, možná G2 v sobotu 4. pozdě v noci, nebo v neděli 5.11 a CME mířící přímo na Zemi a k tomu ještě jedno, u kterého nebylo vyloučeno, že Zemi „štrejchne".

 

                           

 

Asi nemusím napovídat, že aplikace Spaceweather v neděli 5. 11. od poledních hodin značně vyčerpávala kapacitu baterie mého telefonu, sledujíce data z družice v bodě L1 mezi Zemí a Sluncem. Bylo mi to jasné... Dnes budou podmínky, kdy může být fotograficky zaznamenatelná polární záře. Dal jsem proto nabít baterie do svého Canon EOS 550Dm a připravil objektiv IRIX 21 mm f/1,4 Dragonfly. Rozhodnutý jít to hned při konci astronomického soumraku zkusit, vzal jsem stativ a vyrazil. Bohužel bylo zataženo. Proto jsem situaci značně naštvaný prověřil na snímcích z MSG na webu ČHMÚ. Do 20 minut přijde díra, uff!... Rychle jsem vyrazil na louku cca 250 m od domu. Oblačnost už ubývala. Dal jsem stativ do vodováhy a udělal pokusnou expozici.. A... Byla tam! Naprosto zřetelná červená polární záře na 10 sec expozici. Když už jsem věděl, kde je nejjasnější, zaměřil jsem se tam i prostým okem... Pár sekund to trvalo, ale ano... jakýsi načervenalý odstín tam fakt je...

Neváhám. Beru telefon a volám kamarádovi z dědiny: „Ty, ... na fotkách je záře vidět a očima pod ojem Velkého vozu cosi tušit jde..." O možnosti polární záře jsme diskutovali i v sobotu, i v neděli dopoledne, tedy nebyl to nečekaný hovor. Po chvilce, která mu zabrala vyběhnout na dvůr a „srovnat oči", potvrzuje: „Ano, něco tam vidím!" Hovor jsme ukončili s tím, že mu pošlu fotku a uvidíme, co z toho ještě třeba bude.

Nadšený svou první fotkou polární záře, viditelnou zřetelně na displeji fotoaparátu, jsem pozoroval severovýchodní obzor. Od zavěšení telefonu uběhlo asi půl minuty a najednou začal obzor „nad Horním Dvorem" zřetelně rudnout a to fofrem. Asi 5 sekund jsem váhal, ale bylo to zcela jasné, doslova i do písmene. Před mýma očima se nebe barvilo do rudé barvy polární záře!!!

Zvedám telefon a volám: „Okamžitě běž ven, polární záře JE VIDĚT OKEM!!!"

Očividně daleko ze dvora neodešel. Hlásí: „vidím!" Dámy prominou, ale to, co jsem mu řekl, naprosto vystihuje situaci: „Ty vole, to dělá sloupy!!!". Z druhé strany se ozvalo „Vidím! ... Děcka dívajte... to je polární záře!... Jdu volat ostatním!"

Následující desítky sekund jsem nevěděl co dřív. Pozorovat, fotit nebo obvolávat rodinu a známé. Celý severozápad až severovýchod sytě rudě zářil a běhaly tam světlejší sloupy „tancující" polární záře. Fotil jsem jako zběsilý, dokonce jsem musel stahovat ISO i expoziční čas, červená byla totálně přesaturovaná. Možná bych na tmavém místě bez světelného znečištění vrhal i stín, kdo ví...

 

                           

 

Když jsem, po znovu zatažení oblohy oblačností, šel domů, teprve mi to došlo. Viděl jsem jasnou polární záři z domova!!! A kdyby ta oblačnost odešla, nebo já vyrazil o nějakých 10 minut později, to nejkrásnější divadlo bych ani neviděl. Sice bych viděl rudě zářící oblohu nezpochybnitelné polární záře, ale ten koncert vertikálních sloupů a měnících se barev, trvajících cca necelých 10 minut už ne.

Když jsem přišel domů a mobil se připojil k WIFI, ozvala se notifikace aplikace Aurora. Co myslíte, že se na displeji objevilo? „Aurora alert! Geomagnetic activity become hight!“

 

Martin Hroš

29. 10. 2023

Špatné rozhodnutí

Datum pozorování: 29. 10. 2023

Asi by se něco u částečného zatmění Měsíce 28. 10. "cvaknout" dalo... Za chybné vyhodnocení předpovědi počasí Astrotýmem se omlouvám. 

Ivo Rohlena

28. 10. 2023

Společné pozorování částečného zatmění Měsíce zrušeno!

Společné pozorování částečného zatmění Měsíce je z důvodu nepříznivé předpovědi počasí zrušeno.

Měsíc přesto může z mraků na chvíli vykouknout. Zkuste případně nějakou náladovou fotku Měsíce udělat sami.

Tobiáš Křek

11. 10. 2023

Informační schůzka členů astrotýmu

Ve čtvrtek 12. 10. se ve 14:30 v aule gymnázia (učebna č. 404) koná informační schůzka k částečnému zatmění Měsíce 28. 10., které chce Astrotým sledovat. 

Tobiáš Křek

st./čt. 20./21. září 2023

Kontrola servisované montáže

Datum pozorování: 20. 9. 2023
Pozorovací stanoviště: Štítná nad Vláří, Pláňavy
Podmínky: Jasno, čerstvý vítr, teplota klesala pod 15 °C
Astrotechnika: Schmidt-Cassegrain 203/2032 mm na paralaktické montáži HEQ-5 Pro SynScan, okuláry WO SWAN 33 mm 2", GSO WA 50 mm 2”, SKY UWA 13 mm 2", SKY UWA 8 mm 2", triedr Sky-Watcher 7x50
Účastníci: Tobiáš Křek, Ivo Rohlena, Michal Matůš, Katja Cingálková s maminkou a babičkou

                                                                    

 

Zkontrolovali jsme servisovanou naváděnou montáž, se kterou jsme měli technické problémy při dubnovém pozorování na Pláňavách. Montáž fungovala bez problému. Obrovské poděkování patří Tobiáši Křekovi a zejména panu Zahajskému ze SUPRY Praha.

 

 

Ivo Rohlena

Celkem: 221 – Zobrazuji stranu 1 z 45

Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno