Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Jo!! Nakonec to vyšlo...

Datum pozorování: 24. 2. 2024
Pozorovací stanoviště: Slavičín
Podmínky: Oblačno, později v noci jasno, teplota 3 °C
Astrotechnika: Refraktor Sky-Watcher 102/500 mm se setovými okuláry 10 a 25 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, polarizační filtr
Účastníci: Magdaléna Novotná

V sobotu 24. 2. 2024 jsem se rozhodla, že budu na balkoně pozorovat Měsíc v úplňku. Začala jsem ve 20:00, to byl Měsíc ještě vidět celkem dobře. Za chvíli se ale podmínky pro pozorování začaly rychle zhoršovat a kolem 20:45 už Měsíc jenom trochu prosvítal přes oblaka, takže jsem usoudila, že z pozorování asi nic nebude.

 

                                                        

 

To ale nepřicházelo v úvahu, že bych neviděla únorový úplněk! Podle předpovědi jsem zjistila, že v noci se má vyjasnit, tak jsem to zkusila ještě v 1:45. Než jsem si nachystala dalekohled, tak bylo úplně jasno. Podle mapy Měsíce jsem určovala měsíční moře, např. Mare Tranquillitatis (moře klidu) nebo Mare Frigoris (moře chladu). Teď už umím poznat i víc kráterů, jako třeba Plato, Archimedes, Aristoteles, Eudoxus, Pitatus, Grimaldi, Riccioli, Schickard atd. Pozorovala jsem i měsíční Pyreneje, Apeniny, Kavkaz, Alpy apod. Naučila jsem se i některá jezera, např. Lacus Mortis (jezero smrti) nebo Lacus Timoris (jezero strachu) a některé zálivy, např. Sinus Amoris (záliv lásky), Sinus Iridum (záliv duhy). Pozorování jsem ukončila ve 3:15 a jsem ráda, že jsem nakonec přece jenom něco viděla.    

24. 02. 2024

Magdaléna Novotná


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno