Astrodeník GJPAstrodeník GJP

Elektronický pozorovací deník

Vzhůru za kometou!

Datum pozorování: 17. 3. 2024
Pozorovací stanoviště: Modelářské letiště Slavičín
Podmínky: Jasno, teplota asi -1 °C
Astrotechnika: Refraktor Sky-Watcher 102/500 mm se setovými okuláry 10 a 25 mm na azimutální montáži Vixen PORTA, triedr Sky-Watcher 7x50
Účastníci: Magdaléna Novotná s tatínkem

Už dlouho jsem chtěla vidět kometu 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Andromedy a nikdy se mi to kvůli oblačnosti nepodařilo. V neděli 17. 3. 2024 sice nemělo být jasno, ale realita byla jiná. Byly i na naší zahradě krásně vidět všechny hvězdy, a proto jsem se rozhodla jít pozorovat. Táta prohlásil, že se ke mně přidá a doveze mi dalekohled na Modelářské letiště ve Slavičíně.

 

                                                                                 

 

Začali jsme za soumraku 18:45 Měsícem, Jupiterem, mlhovinou v Orionu M42 a hvězdokupou Plejády M45. Až se pořádně setmělo, tak jsem si vzala triedr a hledala kometu, netrvalo dlouho a našla jsem ji. Nadšená jsem tátovi říkala, kde ji má hledat, a nakonec ji prý taky našel. Pozorovali jsme taky otevřené hvězdokupy ve Vozce M38 M36..., galaxii v Andromedě M31, mlhovinu M97 ve Velké medvědici, otevřenou hvězdokupu Caldwell 64 ve Velkém psovi a dvojhvězdy Castor a Mizar. Bylo to moje zatím nejvíc povedené pozorování a některé objekty se mi podařilo najít poprvé, takže jsem ráda, že jsem se něco nového naučila. Tatínkovi byla ale hrozná zima a myslím, že mu to na hodně dlouho stačilo, takže příště už asi nebudu mít odvoz. :-) 

17. 03. 2024

Magdaléna Novotná


Přihlásit
Astrodeník je pravidelně konzultován s Hvězdárnou a planetáriem Brno